Macbook'larda Harici Diske Windows Kurulur mu? Çalışır mı?

Herkese selamlar, bu yazıda uzun zamandır üzerinde uğraştığım ve denediğim bir konudan bahsedeceğim. Bu konuya merak salmışlara yardımcı olabilirim, umarım.

Öncelikle evet macbooklarda harici disk'e işletim sistemi örneğin; windows 10 kurup,  o diskin üzerinden işlem yapabilirsiniz. Ben macbook ile deneyimlediğim için diğer bilgisayarlarda bu işlem tam olarak nasıl oluyor bir bilgim yok. O yüzden eğer macbook dışında bir bilgisayarda bu işlemi yapmak istiyorsanız pekte yardımcı olamıyorum.


Harici Disk'e Windows Yüklesem Macbook'ta Çalışır mı ? 

Öncelikle eğer böyle bi işlem yapmak istiyorsanız, macbook'unuzun bootcamp'ı destekliyor olması lazım. Ardından bize gereken thunderbolt bağlantısı olan bir harici disk. Bu kısım çok önemli çünkü usb 3.0'ın sağladığı aktarım hızı bizim için yetersiz kalıyor. Bilgisayarınızın thunderbolt bağlantılarını destekliyor olması ve kullandığınız harici disk'inde ayrıca thunderbolt usb bağlantısını destekliyor olması lazım. Yani gereksinimlerden bir diğeri ise thunderbolt.

Nerden mi biliyorum? Çünkü ilk deneyişimde usb 3.0 bağlantısı olan bir harici disk ile denedim ve sistem açılırken sürekli donmalar, ardından mavi ekran hatası aldım. Yani usb 3.0 bu iş için yetersiz kalıyor.

Tamam, thunderbolt bağlantısını sağladım, gerisini nasıl yapacağım? Bu iş için iki farklı yöntem var. Biri WinToUsb programını kullanmak, diğeri ise biraz daha farklı. İkisi içinde hazırlanmış olan güzel rehblerler var o yüzden aşağıda sizin için o rehberleri paylaşacağım. 

Ben WinToUsb metodunu denedim çünkü diğer metodda bilgisayar açılırken harici disk'i görmediği için ilerleyemedim. Sizde WinToUsb metodunu deneyebilirsiniz, ya da hangisini isterseniz.

Metod 1:

Not: bu rehber technopat.com'dan alınmıştır.

Yöntemi Uygulamak İçin İhtiyaç Duyulanlar

 • 4 GB ya da daha fazla kapasiteye sahip bir USB bellek
 • Boot edilebilir harici bir disk
 • Boot Camp Windows Destek Yazılımı
 • VirtualBox sanallaştırma uygulaması
 • Lisanslı bir Windows 10 ISO dosyası ya da yükleme DVD’si
 • Kablolu klavye ve fare (Windows kurulumunda Apple kablosuz klavye ve fare sürücüleri son adımlara kadar yüklenmeyecektir. Eğer dahili klavye ve işaretleyiciye sahip taşınabilir bir Mac kullanmıyorsanız, yüklemeyi tamamlamak için kablolu bir klavye ve fareye ihtiyacınız var.)

Harici Sabit Diskinizi Hazırlayın

Öncelikle Windows yüklemek istediğiniz harici sabit disk, boot edilebilir ve Windows ile kullanıma uygun şekilde silinmeli ve formatlanmalıdır. Bu adıma başlamadan önce diskinizde herhangi bir veri varsa yedeğini almalısınız.

 1. Harici diskinizin Mac cihazınıza bağlı olduğundan emin olun.
 2. Uygulamalar – İzlenceler – Disk İzlencesi yolunu izleyerek aracı çalıştırın.
 3. Kenar çubuğunda Windows yükleyeceğiniz harici diski seçin. Cihazın ismi muhtemelen üreticinizin ismiyle başlayacaktır. Cihazın ismine tıkladığınızdan emin olun. Cihaz isminin altında yer alan bölümü seçmeyin.
 4. Seçim yaptıktan sonra çıkan kısımdan Sil seçeneğine tıklayın.
 5. Ana Önyükleme Kaydı seçeneğini işaretleyin.
 6. MS-DOS (FAT) format seçeneğini işaretleyin.
 7. 8 karaktere kadar istediğiniz gibi isimlendirebilirsiniz.
 8. Ardından Sil tuşuna basın.

Bu adımlar altından diskiniz formatlanacak ve tek MS-DOS (FAT) bölümü oluşturulacak.

Windows Kurulumu İçin USB Belleğin Hazırlanması

USB belleğinizi, Boot Camp Yardımcısı’nın kabul edeceği şekilde formatlamanız gerekiyor. USB belleğinizin içinde var olan dosyalar silineceği için yedeğini almanızı öneririz.

 1. USB belleğinizin Mac cihazınıza bağlı olduğundan emin olun.
 2. Uygulamalar – İzlenceler – Disk İzlencesi yolunu izleyerek aracı çalıştırın.
 3. Kenar çubuğundan USB belleğinizi seçin. Cihazın ismine tıkladığınızdan emin olun. Cihaz isminin altında yer alan bölümü seçmeyin.
 4. Seçim yaptıktan sonra çıkan kısımdan Sil seçeneğine tıklayın.
 5. Ana Önyükleme Kaydı seçeneğini işaretleyin.
 6. MS-DOS (FAT) format seçeneğini işaretleyin.
 7. İsmi varsayılan şekliyle bırakabilirsiniz.
 8. Ardından Sil tuşuna basın.

USB belleğiniz formatlanacak ve tek MS-DOS (FAT) biçimli bölüme sahip şekilde hazırlanacak.

Boot Camp Windows Sürücülerinin İndirilmesi

Windows’un Mac donanımları ile uyumlu çalışabilmesi için Boot Camp Yardımcısı ile gerekli sürücülerin indirilmesi gerekiyor. Boot Camp yardımcısını kullanırken sadece sürücüleri indireceksiniz.

 1. Uygulamalar – İzlenceler – Boot Camp Yardımcısı yolunu izleyerek aracı çalıştırın.
 2. Araç açıldığı zaman Sürdür seçeneğine basın.
 3. İşlemleri Seçin penceresine geldiğiniz zaman “Windows 10 veya daha yeni yükleme diski yarat” ve “Windows 10’u veya daha yeni sürümü yükle ya da sil” seçeneklerinin işaretini kaldırın. Sadece “En son Windows destek yazılımını Apple’dan indir” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Ardından devam edin.
 4. Windows destek dosyalarının yükleneceği ve bir önceki adımda hazırladığınız USB belleği seçin. Ardından devam edin.
 5. Boot Camp Yardımcısı, USB belleğinize gerekli dosyaları indirip yükleyecek.
 6. Yükleme tamamlanırken Boot Camp Yardımcısı, USB belleğinizin dosya izinlerini değiştirmek için sizden yönetici parolanızı girmenizi isteyecek. Parolanızı girdikten sonra devam edin.

Bu adımların ardından Windows destek yazılımı USB belleğinize yüklenmiş olacak.

VirtualBox Kullanarak Windows’u Harici Diskinize Yükleyin

Bu adımda Windows yükleyicisinin harici sabit diskinizi, dahili diskiniz sanmasını sağlayacaksınız. Parallels, VMware gibi ücretli yazılımlarla da bu işi gerçekleştirebilirsiniz. VirtualBox ise ücretsiz alternatiftir. VirtualBox’ı bu bağlantıdan indirip yükleyebilirsiniz.

 1. Windows’u yüklemek istediğiniz harici diski Mac cihazınıza bağlayın. Daha sonra Terminal’i açıp diskutil list komutunu girin.
 2. Terminal ekranında bağlı olan diskleri göreceksiniz. Ekranı aşağıya kaydırınca Windows yüklemek istediğiniz harici diski göreceksiniz. DOS_FAT_32 olarak formatlandığı gözüken ve ismini sizin koyduğunuz disk karşınıza çıkacaktır.
 3. Harici diskin IDENTIFIER kısmında yer alan diskX ifadesini aklınızda tutun.
 4. Masaüstünüzde ya da Finder kenar çubuğunda yer alan diskinize sağ tıklayıp çıkarma seçeneğine tıklayın.

Böylelikle harici diskinizin fiziksel olarak bağlantısı devam etse de mantıksal bağlantısı kesilecektir.

VirtualBox’un Harici Diskinizi Kullanmasını Sağlamak

Bu adımda VirtualBox programınızın harici diskinizi bir VirtualBox diski olarak görmesini sağlayacaksınız.

  1. Terminal’e sudo VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename “bootcamp.vmdk” -rawdisk /dev/diskX komutunu girin. diskX ifadesi yerine bir önceki adımda not ettiğiniz tanımlayıcıyı kullanacaksınız.
  2. Yönetici parolanızı girdikten sonra bootcamp.vmdk sanal diski ev dizininizde oluşturulacak.

Windows İçin VirtualBox Sanal Makinesi Oluşturmak

Windows 10’u harici diskinize yüklemek için aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Terminal’e sudo /Applications/VirtualBox.app/Contents/MacOS/VirtualBox komutunu girin.
 2. İstendiği zaman yönetici parolanızı girin ve devam edin.
 3. VirtualBox penceresi açılacak. Karşınıza gelen pencerede New seçeneğine tıklayın ve yeni bir sanal makine oluşturmaya başlayın.
 4. Yükleme için WIN10 gibi bir isim girebilirsiniz.
 5. Karşınıza gelecek ekranda Microsoft Windows’u ve ardından da Windows 10 (64-bit) seçeneğini işaretleyin.
 6. Varsayılan bellek boyutunu kabul edip devam edin.
 7. Sabit disk seçeceğiniz ekranda “Use an existing virtual hard disk file” seçeneğini işaretleyin.
 8. Açılan pencerede bir önceki adımda oluşturduğumuz bootcamp.vmdk dosyasını seçmeniz gerekiyor. Eğer gelen klasörde dosyayı göremediyseniz klasör simgesini kullanarak ev dizinine gidin ve dosyayı seçin. Ardından Create seçeneğine tıklayın.
 9. VirtualBox, Windows 10 yüklemeniz için harici diskinizi kullanacak bir sanal makine oluşturdu. Şimdi Windows 10 ISO dosyasını sanal makineye tanımlamanız gerekiyor.
 10. Oluşturduğunuz sanal makineyi seçip ayarlar kısmından Optical Drive seçeneğine tıklayın. Ardından Choose Disk Image seçeneğine tıklayarak ISO dosyasını seçin.

Sanal Makineyi Kullanarak Windows’u Yüklemek

 1. Start tuşuna basarak sanal makineyi çalıştırın. ISO dosyasını da tanımladığınız için Windows 10 yüklemesi başlayacak. Yükleme tipini seçmeniz istendiğinde “Özel: Yalnızca Windows’u yükle (gelişmiş)” seçeneğiyle devam edin.
 2. Windows yükleyicisi var olan diskleri ve bölümleri gösterecek. Sadece harici diskiniz VirtualBox sanal makinenizde tanımlı olduğu için tek bir disk karşınıza çıkacak.
 3. Disk İzlencesi aracında sürücüyü MS-DOS (FAT) olarak formatlamıştık. Ancak bu format türü Windows 10 yüklemeye uygun değil. Disk izlencesi NTFS olarak formata imkan tanımadığı için böyle bir yol izlendi. Şimdi sürücüyü seçip Biçimlendir seçeneğine tıklayarak diskinizi NTFS olarak formatlayın.
 4. Format işlemi tamamlandıktan sonra İleri seçeneğine tıklayarak Windows kurulumunu başlatın.
 5. ÖNEMLİ ADIM : Windows’un yeniden başlatılması gerektiğini belirten ekran karşınıza geldiğinde pencerede kırmızı simgeye tıklayarak sanal makineyi kapatın. Seçenekler sorulduğunda “Power off the machine” seçeneğine tıklayıp sanal makineyi kapatın. Windows yükleyicisinin otomatik olarak yeniden başlatmasından önce bu adımı uygulamanız önemli.

Bu adımları tamamladıktan sonra harici diskinize Windows dosyaları kopyalanmış olacak. Artık yapmanız gereken harici diskinizi kullanarak Mac cihazınızı boot etmek.

Windows Yüklediğiniz Harici Disk ile Cihazınızı Başlatın

 1. Tüm açık uygulamaları kapatıp Mac cihazınızı yeniden başlatın.
 2. Yeniden başlatma sırasında Option tuşuna basılı tutun. Mac cihazınızın başlangıç yöneticisi boot edebileceğiniz diskleri listeleyecek. Ok tuşlarını kullanarak Windows yüklediğiniz harici diski seçin.
 3. Mac cihazınız harici disk üzerinden başlayacak. Boot süreci vakit alabilir.
 4. Windows yükleme işlemlerini tamamlayacak. Bu sırada Mac cihazınız yeniden başlatılacak. Bu sırada yine Option tuşuna basılı tutarak Windows’un açılmasını sağlayın.
 5. Windows yükleme işlemini tamamlayacak ve masaüstüne ulaşacaksınız.

Apple Donanımlarının Windows’ta Çalışmasını Sağlamak

 1. Boot Camp Yardımcısı’nı kullanarak hazırladığınız USB belleği takın.
 2. Dosya Gezgini’ni kullanarak USB belleğinizi seçin ve BootCamp klasörüne girin.
 3. Klasörde yer alan Setup.exe dosyasını çalıştırın.
 4. Ekrandaki adımları takip ederek Boot Camp sürücülerinin yüklenmesini sağlayın.

Tüm adımlar tamamlandıktan sonra kablosuz fare ve klavye de dahil tüm Apple donanımlarınız Windows altında çalışmaya başlayacak.

Metod 2: (WinToUsb Kullanarak)

Bu metod için hazırlanmış türkçe bi içerik yok, koyduğum video ise ingilizce. Fakat sadece izleyerek bile adımları uygulabilirsiniz. Ben de çalışan metod bu oldu. Hangisi kolayınıza geliyor ise onu deneyin, iki metodda anladıktan sonra basit geliyor.Umarım makale işinize yaramıştır. Takıldığınız yer olursa, çekinmeden yorumlar kısmından sorabilirsiniz. İki metoduda denediğim için elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Son olarak, rehberleri başka sitelerden çekmemi sorun edecek olanlar için, açıkcası iki metod içinde hazırlanmış rehberler oldukça açıklayıcı ve güzel. İkisinide yazacak olsam aynı şekilde yazacaktım, belkide daha kötü bi rehber olacaktı. O yüzden kaynak vererek kopyalamanın daha iyi olacağını düşündüm.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.