2020'de Oynanabilecek En İyi MMORPG Oyunlar

Herkese merhabalar, siz de başlıkta adı geçen insanlardan mısınız? Şahsen ben onlardanım, yani sizden biri. Ve evet ben de 2020 yılında oynanabilir bi mmorpg oyunu arıyorum. Daha doğrusu bi kaç tane buldum ve bulduğum bu oyunları sizlerle de paylaşmak istedim. Öncelikle piyasada MMORPG türünde bir çok oyun olduğunu herkes gibi ben de biliyorum fakat buradaki sorun oyunun sadece mmorpg olması değil. Hikayesiyle, grafikleriye ve oynanış mekanikleriyle bize kattıkları, bizi oyunun içine çeken detaylar. Yoksa mmorpg diye arat gir birine, oyna.

Bu maceraya benim gibi knight online, silkroad gibi oyunlarla başlayıp ve ardından metin 2 ile devam edenler, o eski oyunların, deyim yerindeyse korean mmorpg'lerin yerini bi türlü dolduramadı, olmadı. Hep onlara yakın bi şeyler aradık fakat günümüzde bu artık çok zor. Yine de umut yok değil. Aşağıda benim gibi seçici olanların bile sevip oynayabileceği bir oyun listesi sizleri bekliyor. Yazının başında da dediğim gibi ben de bu oyunları henüz oynama fırsatı bulamadım fakat bayağı bir araştırma yaptım.

2020 Yılında Oynanabilecek En İyi MMORPG Oyunlar

1. World of Warcraft 


Listenin ilk sırasında efsaneler efsanesi World of Warcraft bulunuyor. ''E iyi de bu oyunu bilmeyen yoktur '' dediğinizi duyar gibiyim. Zaten bu oyunu oynayan, bilen, duyan kişiler bu kısmı atlayıp ikinci seçenekten yazıya devam edebilirler. 

Geri kalanlar, biz devam edelim.

WoW çok eski bir oyun olmasına rağmen, sürekli güncellenen, güncel kalan ve oyun hikayesine sürekli yeni içerikler katan bir oyun. Yani WoW 2004'de çıkan o WoW değil. Oyuna her 2 senede bir (zamanlamadan emin değilim) yeni patchlar geliyor. Bununla beraber eski patchteki tüm itemler ve içerikler değersizleşiyor. Yani gelen patch'teki itemleri kullanmaya, kasmaya başlıyoruz. Bu arada bildiğim kadarıyla her gelen yeni patch ile beraber karakterimizi daha da güçlendiriyoruz, ama bu konuya tam hakim değilim. İçerik yani itemlerin değersizleşmesini ise şöyle düşünelim, oyuna yeni gelen güncelleme ile yeni itemlerde geliyor ve bunlar daha güncel daha güçlü itemler itemler oluyor. Kısacası full item kasmış olsanız bile bi süre sonra daha da ileri gidemeyeceğiniz için oyun size yeni amaçlar veriyor. Ya da fifa 2006 ile 2020 gibi düşünün aynı mantık ama oyuncular, takımlar daha güncel ve sizi bekleyen yeni görevler, yeni hikayeler var.

Bir diğer konu ise level konusu, ''ben oyuna yeni başlayacağım ama millet çoktan kasmış zaten, ben onlara nasıl yetişeyim'' diye mi düşünüyorsunuz? Korkmayın, WoW'da max level'a gelmek ortalama bi 10-15 gün sürüyor. Bu arada oyun hiçbir şekilde pay to win değildir, oyundaki hiçbir itemi gerçek para ile satın alamazsınız. Bu da size bu itemleri kasmak, edinmek için ayrı bi hırs veriyor. WoW hem hikayesizle hem de grafikleriyle 2020 yılında gayette oynanabilir oyun.

Not: Bazı kısımları yanlış veya tam anlatamamış olabilirim o yüzden sizlere daha ayrıntılı okuyabileceğiniz veya izleyebileceğiniz bir kaç kaynak daha bırakıyorum. 2. The Elder Scrolls Online


Knightcılar aman dikkat bu oyun tam size göre olabilir. 

Gerek oynanış mekanikleri gerekse yukarıda belirttiğim korean mmorpglere olan benzerliği ile gerekse sürekli güncel kalması ile The Elder Scrolls Online, listemizde 2. sırada yer alıyor. Açıkcası ben biraz videolarını izledim, on numara beş yıldız oyun. Size o aradığınız mmorpg hissiyatını tam olarak veriyor. İsterseniz PVE peşinde koşun isterseniz PVP. Oyunda bi harita var, görünce ben bu oyunu nasıl bitireceğim diyorsunuz. İtemleri ve grafikleride gayet hoş. Oyun içerisindeki pet ve binek sistemi gibi özelliklerde hem seçenek hem de görsel şölen olarak çok iyi. Diğer yandan oyundaki trialler, dungeon görevleri ve diğer görevler sizi tam bir ESO bağımlısı yapabilir, o yüzden dikkatli olmakta fayda var. 

Oyun ile ilgili ayrıntılı inceleme ve nasıl oynanır gibi sorular için size bir kaç tane oynanış ve inceleme videosu bırakıyorum, izleyin ve kararınızı ona göre verin. Ayrıca bu oyunda WoW gibi, kesinlikle pay to win değildir. Bir de Steam'de indirimini yakalarsanız tadından yenmez. Oyun şu an için 99tl. Bir kere aldıktan sonra bi daha ödeme yapmanıza gerek yok.

İnceleme ve Oynanış Videoları:


3. Final Fantasy XIV Online


Eveet, gelelim listenin son oyununa. Final Fantasy XIV Online, araştırmalarım sonucunda bu listede olmayı hak ediyor. Hikayesinin zenginliği. ve kurgusu dışında, oyun içindeki denge gerçekten çok iyi durumda. Bir çok kişiye göre de son dönemlerin en iyi MMORPG oyunu. İstatistiklerde bunu doğrular nitelikte, Final Fantasy XIV Online'ın günlük oyuncu sayısı 2 milyona yaklaşmış durumda. Oyunun Türkiye'de pek bilinmeme sebebi ise aylık ödeme fiyatından dolayı olabilir. Mevcut kur oranlarına baktığımızda Final Fantasy XIV Online'ın oynamak için aylık ödemeniz gereken miktar 13$. Haliyle Türkiye standartları için bu oyuna her ay o miktarda para ödemek çoğu oyuncu için sıkıntı oluşturuyor. Oynayabilenler ise parasını sonuna kadar hak ettiğini söylüyor ki bence de öyle.

Oyunla ilgili daha fazla ayrıntı için şöyle bi alıntıya yer vereceğim;

- Oyunun Mog Station adı verilen bir Game Shop'u var ama kesinlikle Pay2Win 'e kapı açacak hiçbir şey yok. Kozmetik ürünler barındırıyor, skill vs.

- Çeşit çeşit bireysel eventlar, Guildleve adı verilen dört kişilik Mini Dungeon'lar (guild ile alakası yok, isim benzerliği. Zaten oyunda guild olarak geçmiyor topluluklar, free company olarak adlandırılıyor), diğer MMO'lardan bildiğimiz Dungeon, Trial, Raid Deep Dungeon adı verilen harika bir challenge sistemi ve daha nicesi. İşin güzel tarafı bunlara katilmak için chatten grup veya kişi aramanıza gerek yok, tıkır tıkır çalışan bir Group Finder sistemi var, rolünüze göre otomatik olarak gruplar oluşturuyor. (Bu maddeye bittik)

- Oyunda class sistemi var ve bu class'ları birleştirerek job adı verilen üst seviyelere upgrade edebiliyorsunuz. Ve bir karakterde tüm class ve job'ları ilerleterek elde etmeniz mümkün. Değişimi ise çok kolay, o job ve class'ı temsil eden Weapon'u taktığınızda otomatik olarak gerçekleşiyor. ancak uygun gear 'ı bulup giymeniz de mühim.

- Ve bir harika özellik daha. Savaşlara girmekten, group event'lardan sıkıldınız mı? Gathering veya Crafting mesleklerine geçebiliyorsunuz. "Bu bir sürü MMO'da var zaten" dediğinizi duyar gibiyim :) Burada işler daha farklı, tamamen bunlara yönelebiliyorsunuz. Huzur ve barış içinde ormanda gezinip sadece zanaatkarlık yapmak mümkün oyunda.

- Skill sistemi çok akıcı. Ayrıca konuştuğum tüm end game oyuncuları Raid'lerin gerçekten sağlam olduğunu söylüyor.

- Oyunda kendi evinizi inşa etme ve guild (Free Company) merkezi oluşturma var. Hatta öyle ki; mobilyala yapıp, bahçe ekip, arazinizi bile kendiniz satın alıyorsunuz.
Daha fazla detayı sizi yönlendireceğim, forumdan alabilirsiniz. Ayrıca oyunun steam yorumlarına da bakabilirsiniz. Oyundaki Türk oyuncu sayısıda bi hayli iyi.


Listemiz burada son bulurken piyasada daha birçok mmorpg oyun olduğunu söylemeden geçmeyeyim. Örneğin; albion online, black desert online gibi. Fakat bana göre bu oyunlar size istediğinizi tam olarak veremeyebilir, tabii bu saydığım oyunların free to play olmaları ayrı bir avantaj sağlarken,  p2w içeriklerde ister istemez oluyor. Nitekim listede yer alan oyunlardan ESO hariç diğer ikisi aylık ödeme sistemine sahip ve bu da kur farkından dolayı bizler için büyük bir zorluk oluşturuyor. Sonuç olarak kaliteli bir mmorpg oyun için aylık belli bir bütçe ayrımamız gerektiğini söyleyebilirim. 

Umarım yazıyı beğenmişsinizdir, kısa kısa oyunları anlatmaya çalıştım, ayrıntılı bilgiler verebilecek durumda olmadığım için mecburen sizleri gerektiğinde bazı kaynaklara yönlendirdim. Umarım kaynaklar size yeterince yardımcı olur. 

Hepinize iyi eğlenceler dilerim! Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.