En Kapsamlı Oynanış Rehberi: Ark Survival Evolded

Hepinize merhabalar, bu yazımda Ark: Survival Evolded oyunu hakkında güncel ipuçlarına ve oynanış tüyolarına değineceğim. Yazı biraz uzun olabilir o yüzden aşağıdaki yönergelere tıklayarak istediğiniz konuya geçiş yapabilirsiniz.

Öncelikle oyundan biraz bahsedelim, Ark Survival Evolded bildiğiniz üzere günümüzdeki en popüler Hayatta Kalma oyunlarından biri. Oyun crafting yani inşa etme üzerine kurulu. Bu oyunu diğer oyunlardan ayıran en büyük farklardan biri ise dinazorlar çağında geçmesidir.
ARK: Survival Evolved

ARK Sistemi

Oyunda kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere üç tane ark bulunmaktadır. Bu arklar ile oyundaki bazı itemleri üretebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse, kozalar sadece bu arklar ile üretilebiliyor. Arklar ile yapabileceğiniz bir diğer özelliği ise boss'ları çağırmak. Her boss için ayrı ayrı gereksinimler var, bunları tamamladıktan sonra boss çağırma yetkisine sahip oluyorsunuz. Bosslar için ileride ayrı bir parantez açacağız 


Ark'ta Statlar nasıl verilmelidir?

Tahmin edebileceğiniz gibi oyundaki karakterimizin bazı statları mevcut. Sağlık ve hareket hızı gibi statların üzerinde durmayı düşünmüyorum çünkü bunların ne işe yaradığı zaten isimlerinden belli. 

Dayanıklılık: Stamina olarak düşünebilirsiniz, dayanaklılığınız ne kadar fazla olursa o kadar az yorulursunuz.
Oksijen: Okyanusta yüzerken oksijene ihtiyacımız olursa eğer az verirseniz hemen bitebilir, fazla verirseniz hiç bitmeyebilir bile.
Ağırlık: Envanterinizde taşıyabileceğiniz ağırlığı belirliyor
Direnç: Oyunda çoğu zaman karşımıza çıkan üşüyorsun ve sıcak aldın gibi ifadeler karakterinizin direncine bağlı, ne kadar yüksek olursa o kadar az üşür ve sıcak alırsınız. Max 120 bence direnç için iyidir.
Üretim: Bu da ürettiğiniz itemlerin kalitesini belirliyor. 

Crafting

Her hayatta kalma oyununda olduğu gibi bu oyunda da belli başlı kaynaklar var. Zaten oyunun craft sistemi de bu kaynaklar üzerine kurulu durumda. Her kaynağın dayanıklılığı ve kullanım amaçları farklılaşabiliyor. Örneğin en düşük dayanıklılığa sahip saman yapılar daha kolay yıkılırken sırasıyla odun, taş ve metal yapıların yıkılması daha zor oluyor.

Tabii ki bu kaynaklar sadece yapılarda rol almıyor, zırh yapımından silah yapımına kadar her türlü üretimde bu kaynaklara ihtiyacımız oluyor.

Aşağıda bu kaynakların nerelerden çıkacağını ve neler kullanırsanız daha hızlı kasabileceğinizden bahsedeceğim.

1- Odun (Wood)

Ark Survival Evolded, Nasıl daha hızlı odun kasabiliriz?

Henüz dinozorlarınızı eğitmeye başlamadıysanız balta ile çıkarması daha kolaydır. Dinazorlarınızı eğitmeye başladıktan sonra dinazorları kullanarak daha fazla kasabilirsiniz. Örneğin balta ile 30-40 adet odun çıkarken bir kunduz ile ağaç başına 20bin adete kadar odun kasabiliyorsunuz.


2- Saman (Thatch)

Ark Survival Evolded, Nasıl daha hızlı saman kasabiliriz?

Odun gibi ağaçlardan çıkıyor. Bu kaynak için kazma daha kullanışlıdır. Yine kunduz gibi hayvanlarla daha fazla kasabilirsiniz.


3- Taş (Stone)

Ark Survival Evolded, Nasıl daha hızlı taş kasabiliriz?

Kayalardan balta ile çıkmaktadır fakat eğer bir Ankylosaurus'a veya Doedicurus'a sahipseniz tek seferde çok kolayca 1bin-2bin civarı çıkarabilirsiniz.


4- Çakmaktaşı (flint)

Ark Survival Evolded, Nasıl daha hızlı çakmaktaşı kasabiliriz?

Taş ile aynı şekilde kayalardan çıkarılıyor. Ankylosaurus burda da devre giriyor.


5- Lif (Fiber)

Ark Survival Evolded, Nasıl daha hızlı lif kasabiliriz?

Çevrede bulunan otlardan, çalılardan elle toplanabiliyor fakat bir Trike'a sahipseniz o zaman işler daha da kolaylaşıyor.


6- Metal

Ark Survival Evolded, Metal nereden çıkar?

Gelelim metale. Oyunda kasılması en zor olan kaynaklardan biri, aslında Ankylosaurus kullanmak bize metal toplayıcılığında da oldukça yardımcı oluyor fakat metal madenleri bulmak diğer kaynaklara göre daha zor.

Bir başka soru ise Metal madenlerini nasıl bulacağım?

Metal madenleri daha çok dağ eteklerinde ve zirvelerine yakın yerlerde bulunuyor. Veya bazı wiki sitelerinde her harita için bu madenlerin işaretlenmiş halleri bulunuyor.


7- Obsidyen (Obsidian)

Ark Survival Evolded, Obsidyen nereden çıkar?

Diğer tüm taş ve benzeri kaynaklarda olduğu gibi obsidyen içinde Ankylosaurus kullanmak hayat kurtarıyor. Obsidyen ise daha çok yanardağ çevrelerinde bulunuyor, simsiyah ve parlak taşlar görürseniz eğer bilin ki onlar obsidyen.

Toplayıcılık

Oyunda iki meyve dışında diğerleri çokta önemli değil diyebiliriz. Bir de havuç ve patates gibi sebzeler oluyor, bunlarla yahni veya daha farklı yiyecekler üretebiliyosunuz. Ayrıca ileride kendi seranızı kurup bu meyve ve sebzeleri kendiniz de üretebilirsiniz, bunun içinde tohumlara ihtiyacınız var, bunlarda yine çalılardan çıkıyor.

Narko Meyvesi;
Narkotik yapımında ve hayvanların baygın kalmasında kullanılıyor.

Üretim

Öncelikle oyundaki üretim seçenekleri çok geniş onu söylemeden geçmeyelim, bununla beraber üreteceğiniz itemlerin açılması level almanızla beraber gelen engram puanlarına bağlı. Her level atladıktan sonra engram kısmından üretebileceğiniz yeni itemleri açabiliyorsunuz. Aslında bu engram işi biraz karışık ama zamanla çözebiliyosunuz. Bu arada karakterinize stat verirken üretim seçeneğine daha çok puan verirseniz ürettiğiniz itemler daha iyi olur. Hatta ileriki seviyelerde zihin silme toniği ile statlarınızı sıfırlayıp sadece üretime verebilir ve daha iyi itemler üretebilirsiniz, ardından eski statlarınıza dönebilirsiniz.

Oyunda bazı itemleri ve kaynakları üretebilmek için demirci, fabrikatör vb. yapılara ihtiyacımız oluyor. Zaten itemlerin hepsinde nereden ve nasıl üretildiği yazıyor o yüzden burada çok fazla detaya girmiyorum fakat yine de öğrenmek istediğiniz şeyler olursa yorum yaparak sorabilirsiniz.

Engramlar nedir diye soranlar için engram kısmından örnekler;
Unable to unlock engram for campfire - Bug Reports & Support - ARK ...

Ark: Survival Evolded Boss Nasıl Çağırılır?

Yukarıda da bahsettiğim gibi bossları arkları kullanarak çağırıyoruz. Hepsi için farklı gereksinimler var, bu gereksinimleri ise size vereceğim siteden öğrenebilirsiniz. Listeden istediğiniz Boss'u seçip gereksinimleri görebilirsiniz.


Pet Sistemi

Oyunda hemen hemen her hayvanı evcilleştirebiliyoruz, alfa dinozorlar hariç.

Peki Ark'ta dinozorlar nasıl evcilleştirilir?
Çoğu dinozoru bayıltarak evcilleştirmemiz gerekiyor, bunun içinde ya sapan ile vurup bayıltmak gerekiyor ya da dart ile. En iyi bayıltma yöntemi tabiikide dart, ardından bayıltıcı ok ve sapan geliyor. Hayvanları bayılttıktan sonra yanlarına yaklaşıp E'ye basmanız ve o hayvanın envanterine et veya meyve koymanız gerekiyor ki sahiplenebilesiniz. Ayrıca hayvan evcilleşene kadar baygın kalması için narko meyvesi ya da narkotik'te koymanız gerekiyor.

Narkotik;

Oyundaki her hayvan ise bayıltılarak evcilleştirilmiyor, bazılarını elinizle beslemeniz gerekiyor. 

Bu siteden hangi hayvanı evcilleştirmek istiyorsanız o hayvanın ismini aratarak ne gerektiğini bulabilirsiniz, ne kadar et gerektiği vs. gibi ayrıntılar bulunuyor.


Dart ve bayıltıcı ok nasıl yapılır?
Bayıltıcı ok için öncelikle harç ve havaneline ihtiyacımız var. 
  1. Öncelikle harç ve havanelini kurun.
  2. Ardından çürümüş et ve narko meyvesini harç ve havaneline koyup ile narkotik yapın. 
  3. Son olarak ise kendi üretim kısmınızdan (v'ye basarak bayıltıcı oku aratın) bayıltıcı oku üretebilirsiniz.
Dart ise çok ileri seviye bi ürün olduğu için ancak demircide üretilebiliyor bunun için önce demirci kurup ardından tüfek mermisi üretmeniz gerekiyor, son olarak ise narkotik ile mermileri birleştirerek dart üretebilirsiniz. Dartı kullanmak için tüfeğe ihtiyacınız olduğunuzu da unutmayın.

Not: Tüfek ve dart gibi ileri seviye ürünler demirci'den üretiliyor, demirci oluşturduktan sonra üretim kısmından istediğiniz ürünü aratırsanız gereksinimleri size gösteriyor.

Not 2: Yukarıda bahsettiğim demir, obsidyen, havuç, patates ve kristal gibi öğelerin nerede daha çok bulunduğunu koordinatları gösteren haritalar bulunuyor. Bunlarıda aşağıdaki linklerle paylaşıyorum. En çok oynanan iki harita ragnarok ve the island olduğu için şimdilik sadece onların haritasını paylaşıyorum. İngilizce bilmeyenler burada translate kullanabilir. 
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.